C Z Y M S Ą K R O P K I Ż Y C I A ?
W przestrzeni miasta Kcynia, możecie Państwo znaleźć defibrylatory AED, które umieszczone zostaną w kapsułach ROTAID na obiekcie Urzędu Miejskiego w Kcyni ul. Rynek 23 (w dniu 12 sierpnia 2024 r.) i Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni ul. Libelta 27 (w dniu 15 sierpnia 2024 r.).
To początek projektu „Kropki życia AED”, którego założeniem jest zakup defibrylatorów do większości sołectw w Gminie Kcynia.
Defibrylatory mają za zadanie poprawiać bezpieczeństwo w naszym mieście. Każdy z nich otrzyma swoją unikatową nazwę i przypisany mu numer np. „Kropka Życia #1”.
Niewątpliwą zaletą zrealizowanego projektu jest fakt, że Kropki Życia są do Państwa dyspozycji 24/7. Taka dostępność to realna poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy Kcynia.
Każdy Punkt Życia ma wbudowany system alarmowy i powiadamiania, dzięki któremu każde otwarcie kapsuły czy użycie defibrylatora zostanie automatycznie zgłoszone do właściwych służb.
Defibrylator AED ratuje życie! Użyj go wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia!
UWAGA! Każde AED ma swój indywidualny numer. W przypadku kradzieży jest ono nie do sprzedania. Nie kradnij! Szanuj! To sprzęt, który może uratować życie, Twoje życie!!!
W razie pytań prosimy o kontakt tel. 52 589 37 20 wew. 115
Pomysłodawca projektu Kropki Życia AED:
Ewa Hałas
Wsparcie merytoryczne i współpraca szkoleniowa:
Ratownik Katarzyna Kosecka – Botwicz firma „HelpMed- kursy, zabezpieczenia, transport medyczny”
Ratownik Paweł Patoleta - Grupa Prewencyjna WOPR Woj Kuj.-Pom. Bory Tucholskie
Ratownik Krzysztof Wiśniewski - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy
Kropka życia #1 dofinansowana ze środków budżetowych gminy Kcynia w ramach promocji zdrowia na rok 2024 oraz ze środków w dyspozycji Samorządu Osiedla nr 2.
Kropka życia #2 dofinansowana ze środków budżetowych gminy Kcynia w ramach promocji zdrowia na rok 2024 oraz ze środków w dyspozycji Samorządu Osiedla nr 2.
Patronat honorowy nad projektem objął Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak.
D E F I B R Y L A T O R A E D - C O T O T A K I E G O ?
Co jest defibrylator AED?
Defibrylator AED (z ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest wyciszenie śmiertelnych zaburzeń rytmu serca.
Kiedy trzeba użyć defibrylatora AED?
Defibrylator AED należy użyć u wszystkich nieprzytomnych poszkodowanych, u których stwierdza się brak oddechu.
Czy użycie defibrylatora AED jest bezpieczne?
AED to w pełni bezpieczne urządzenie zarówno dla ratownika jak i poszkodowanego. W trakcie resuscytacji prowadzi ratującego przy pomocy poleceń głosowych. Jego budowa sprawia, że idealnie sprawdza się w warunkach miejskich nawet w rękach osoby bez przeszkolenia. Słowo defibrylator kojarzy się z zaawansowanym medycznym urządzeniem. Nic bardziej mylnego. Jest to małe, kompaktowe urządzenie zaprogramowane tak, aby w prosty sposób przeprowadzić ratownika przez całą akcję ratunkową.
Defibrylator AED w niektórych przypadkach jest jedynym urządzeniem mogącym uratować ludzie życie!
Według polskiego prawa jesteś zobowiązany udzielić pierwszej pomocy, ale jednocześnie udzielając jej jesteś uprzywilejowany i chroniony.
Art. 5. Szczególne uprawnienia osoby udzielającej pomocy lub podejmującej medyczne czynności ratunkowe – Dz.U. 2024 poz. 652 – Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy, osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytor medyczny podczas wykonywania swoich zadań oraz wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 29 wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego ust. 5, korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. 2024 poz. 17) dla funkcjonariuszy publicznych.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Art. 162. Nieudzielenie pomocy – Dz.U. 2024 poz. 17 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Art. 4. Obowiązek podjęcia działań dla powiadomienia o stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – Dz.U. 2024 poz. 652 t.j.– Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Art. 93. Nieudzielenie pomocy ofierze wypadku – Dz.U. 2023 poz. 2119 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
§1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w §1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.