Internetowe Konto Pacjenta i aplikacja mobilna mojeIKP to narzędzia cyfrowe pozwalające zarządzać sprawami zdrowia Twojego i Twoich bliskich.
IKP to informacje zawsze pod ręką!
Uzyskujesz:
Dostęp do historii leczenia
Dostęp do konta dziecka
Upoważnienie bliskiej osoby do swojego konta
Udostępnienie swoich danych medycznych pracownikom/ placówkom medycznym
Udostępnienie swoich e-recept farmaceutom
Szczegóły w ulotkach!
UWAGA! WSZAWICA!
Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.
Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.
Wszawica – co to za choroba
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.
Co powoduje wszawicę?
Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np. stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).
Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?
Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami.
Jak leczyć wszawicę?
W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (cała rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach.
Profilaktyka wszawicy?
Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy.
Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację
Jak zapobiegać wszawicy?
Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:
-dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
-staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
-podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
-przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
-uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj: https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy
*******************************
I OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
**************************
Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi - wrzesień 2023
Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi. 13 września przypada Dzień Świadomości Nowotworów Mieloproliferacyjnych, 15 września – Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach, 20 września – Światowy Dzień Świadomości Mielofibrozy, zaś 22 września – Światowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.
Na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie.
Nadal wiele zależy od wczesnej i trafnej diagnozy. Objawy są często niespecyficzne: gorączka, nocne poty, istotna i niewyjaśniona utrata masy ciała, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, bóle kości, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby czy śledziony.
Sygnałem ostrzegawczym może być nieprawidłowy objaw w rodzaju krwi w moczu czy nietypowego obrzęku, a w postawieniu właściwej diagnozy może pomóc zwykłe badanie krwi.
Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi.