Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Czwartek, 18 lipca 2024
Imieniny: Kamil, Robert, Szymon
pochmurno
25°C

Projekt: rolnicy dostaną zwrot podatku rolnego, a gminy 1 proc. na obsługę zadania

Ocena 0/5

W ostatnim czasie głośno jest wokół tematu podatku rolnego. Również i w naszej gminie rolnicy na spotkaniu, które miało miejsce 18 marca oraz na ostatniej sesji podejmowali ten temat. Rolnicy, którzy przybyli na sesję mówili o trudnej sytuacji rolników, o "Zielonym ładzie" i jego konsekwencjach, o konieczności podejmowania działań oddolnych, by zwrócić uwagę rządzących na problemy wsi.

W głos rolników wsłuchał się rząd i do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok przygotowany przez resort rolnictwa. Wysokość zwrotu wyliczą gminy, które na obsługę zadania dostaną 1 proc. od kwot zwrotu.  Projekt ustawy jest efektem obietnic złożonych przez kierownictwo resortu protestującym rolnikom w związku z zakłóceniami rynku wewnętrznego, produktami pochodzącymi z Ukrainy. Zwrot podatku będzie następował w formie kompensaty części podatku rolnego przypadającej do zapłaty czwartej racie podatku rolnego, której płatność przypada do 15 listopada 2024 r. albo w formie zwrotu części podatku rolnego w całości zapłaconego do dnia złożenia wniosku, który to zwrot będzie następował bez zbędnej zwłoki. Więcej o tym https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/projekt-rolnicy-dostana-zwrot-podatku-rolnego-gminy-1-proc-na-obsluge-zadania.

Odnieśmy to do sytuacji w naszej gminie.

W Gminie Kcynia w roku 2023 wysokość podatku rolnego dla gospodarstw rolnych o pow. powyżej 1 ha użytków rolnych wynosiła 171,85 zł z hektara przeliczeniowego, a w 2024 roku wynosi 197,60 zł. Obie stawki są wynikiem obniżenia średniej ceny skupu żyta proponowanej przez Prezesa GUS. Przy powrocie podatku rolnego do poziomu z 2023 r. średni zwrot do ha przeliczeniowego wyniesie 25,75 zł.

Przyjmując, że średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 11,4200 ha – średni zwrot podatku rolnego na 2024 rok na gospodarstwo wyniesie 294,06 zł.

Link do projektu ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok - https://legislacja.gov.pl/projekt/12383805

podatek

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.
Zamknij popupPrzykładowy popup