Gmina Kcynia
Powróć do: Turystyka

Agroturystyka/noclegi

 

Lista  innych obiektów świadczących usługi hotelarskie – agroturystyka na terenie     Gminy Kcynia.

 

  1. Krystian Białachowski  – Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Lasem”

Obiekt zlokalizowany w miejscowości Dębogóra 23, 89-240 Kcynia

tel. 693695367; 609710018

  1. Szykowna Agnieszka Agroturystyka „Noclegi Szyk”

Obiekt zlokalizowany w miejscowości Sipiory – Kocewka 3, 89-240 Kcynia

Agnieszka.Szyk@interia.pl 681707166

 3.            Edmund i Jolanta Kroll Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze”

Obiekt zlokalizowany w miejscowości Laskownica 21

tel. 663695586

 4.            Justyna Wszelaki Agroturystyka „W Domu i Ogrodzie”

Obiekt zlokalizowany w Łankowicach 20

justyna.wszelaki@interia.pl, tel. 602612362

5. Kamila Sikorska - Agroturystyka "Stajnia Jegro"
Obiekt zlokalizowany w miejscowości Rozstrzębowo 15, 89-240 Kcynia
tel. 728 587 789
e-mail: stajnia-jegro@wp.pl

 

 

 

 

 

Interesuje cię turystyka wiejska? Jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem i planujesz świadczyć usługi hotelarskie lub chcesz prowadzić gospodarstwo agroturystyczne? Zgłoś swój obiekt do prowadzonej  w gminie ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.  Jak to zrobić ?  dowiesz się na stronie www.bip.kcynia.pl – zakładka procedury załatwiania spraw.

Gospodarstwo agroturystycznegospodarstwo rolne, które oferuje formę wypoczynku na terenach wiejskich.  Mając możliwość mieszkania wraz z rodziną wiejską, goście poznają jej obyczaje  i codzienne zajęcia. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami, przyrodą daje możliwość poznania życia wiejskiego, a turyści mają możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą, kontaktu z mieszkańcami, doświadczenia przestrzeni, swobody i świeżego powietrza. Często możliwość uczestniczenia w  różnego rodzaju rozrywkach, jak jazda konna lub prace polowe, czy w sadzie,  w tradycyjnym rzemiośle artystycznym, w obrzędach ludowych, przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonych z wypiekiem chleba, wyrobem  serów lub wędlin , dostarczają wiele niezapomnianych wrażeń.

W zależności od lokalizacji, występują możliwości zbierania runa leśnego, łowienia ryb, fotografowania przyrody, itp.

Obowiązek wpisu gospodarstw agroturystycznych do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie.

Przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich w obiekcie przedsiębiorca lub rolnik zamierzający świadczyć usługi hotelarskie w gospodarstwie rolnym jest zobowiązany zgłosić ten obiekt do ewidencji prowadzonej w gminie właściwej ze względu na miejsce położenia obiektu.

Obowiązek ten  dotyczy wszystkich, którzy świadczą usługi hotelarskie w obiektach, które nie są obiektami hotelarskimi: hotelem, motelem, pensjonatem, kempingiem (campingiem), domem wycieczkowym, schroniskiem młodzieżowym, schroniskiem.

Zaszeregowanie obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje, kategorię nadaje oraz prowadzi ich ewidencję marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego. Zgodnie z ustawą usługi hotelarskie to: krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

Agroturystyka zaliczana jest do innych obiektów, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie. Terminem „inne obiekty hotelarskie” określa się wynajmowane przez rolników pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych. Obiekty te muszą spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia, o których mowa w art. 35 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych. Definicja ustawowa pojęcia „turysta” – to osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc.

Powyższe regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych ( Dz.U. z 2019 r. poz. 238 z późn. zm. ) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów,  w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz.U. z 2017 r. poz. 2166), ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz.1292 z późn. zm. ),ustawa  z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz.1387 z późn. zm.).