Gmina Kcynia

Wycieczka rowerowo-piesza "Zwiedzamy grodzisko" za nami

Ocena 0/5

W dniu wczorajszym tj. 23 lipca odbyła się Rodzinna Wycieczka Rowerowo-Piesza "Zwiedzamy grodzisko", której celem było zwiedzanie grodziska wczesnośredniowiecznego zlokalizowanego w okolicy Grocholina. Większa część trasy została pokonana przez ponad 30. osobową grupę uczestników na rowerach, krótki odcinek - pieszo. Anna Duda-Nowicka opowiedziała o procesie przejęcia przez gminę terenu oraz ostatnich działaniach promocyjnych dotyczących tego miejsca, w tym o ustawionej tablicy opisującej grodzisko. Prowadzący rajd Jacek Maćkowski, z wykształcenia historyk, opowiedział szerzej o grodzisko wspominając jeszcze inne znajdujące się w okolicy. Po zwiedzaniu grodziska poczęstunek dla uczestników został przygotowany przez KGW Grocholinianki - Sołectwo Grocholin za co serdecznie dziękujemy p. Łukaszowi Szczepańskiemu oraz Paniom. W rajdzie uczestniczył Zastępca Burmistrza Adam Kontowicz. Na zakończenie przeprowadzono szybki quiz z wiedzy o grodzisku, w którym do wygrania były gminne gadżety promocyjne. 
Organizatorem wycieczki był Urząd Miejski w Kcyni Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury). Kolejną wycieczkę planujemy w sierpniu - tym razem pojedziemy na Korfantówkę! O terminie poinformujemy! 

Przypominamy! Miejsce to objęte jest ochroną konserwatorską! 

Wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się w obrębie granic administracyjnych Grocholina (działka ewid. nr 249) usytuowane jest w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, 4,7 km na południowy-zachód od Kcyni (obszar AZP 40-32, nr stanowiska na obszarze 92). Omawiane grodzisko leży na Pałukach, na terenie obecnie niezamieszkanym, w otoczeniu podmokłych łąk i pod względem historycznym łączone jest z początkiem Kcyni. Nazwa miejscowa „szwedzki szaniec” nie ma nic wspólnego z genezą tego miejsca.

Nieruchomość o powierzchni 1,0026 ha przekazana aktem notarialny w dniu 28 marca 2024 r. przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na rzecz Gminy Kcynia na cele związane z realizacją przedsięwzięć służących wykonaniu zadań własnych w zakresie: kultury, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

W proces przejęcia przez gminę grodziska zaangażowanych było kilka osób, głównie pracownicy urzędu: Anna Pawlak, Aleksandra Jurek, Michał Wolff oraz Burmistrz Kcyni śp. Marek Szaruga oraz  Łukasz Kaniewski ze Stowarzyszenia "Aktywna Kcynia". 

Do Grodziska dojedziemy zarówno od strony wsi Grocholin, jak i od Głogowińca. 

rajd

rajd

rajd

rajd

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności