Gmina Kcynia

W Dziewierzewie odbyły się uroczystości w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej

Ocena 0/5

 

Wiosną 1940 r., od 3 kwietnia do 19 maja, funkcjonariusze NKWD w ramach tajnej akcji rozstrzelali 21 857 polskich jeńców wojennych.  Wśród ofiar ludobójstwa znaleźli się przede wszystkim oficerowie Wojska Polskiego z obozów w Kozielsku i Starobielsku oraz funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego przetrzymywani w Ostaszkowie, a także przedstawiciele Korpusu Ochrony Pogranicza, służby więziennej, inżynierowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele i księża. 10 kwietnia mija także 11 lat od tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. O godz. 8.41 polskiego czasu rozbił się rządowy samolot. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i prezydencka delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej. Wśród 96 ofiar tejże katastrofy był ppor. Marek Uleryk - funkcjonariusz BOR, patron Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie.

10 kwietnia kcyńska delegacja w składzie Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Ewa Tomaszek  radna oraz Dorota Czerwińska, radna i sołtys Dziewierzewa, w towarzystwie innych delegacji, złożyła na grobie śp. Marka Uleryka kwiaty i znicze. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty także pod tablicami umieszczonymi na budynku szkoły podstawowej, której patronem jest śp. ppor. Marek Uleryk. 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności