Gmina Kcynia

Grupa turystów z KTP "Włóczykij" odwiedziła Kcynię

Ocena 0/5

       W niedzielę 14 marca, mimo niesprzyjającej pogody, do Kcyni zawitała 14-osobowa grupa turystów z Klubu Turystyki Pieszej „Włóczykij” Oddziału PTTK im. Waldemara Balcerowicza z Wągrowca. Zamiarem turystów, pod przewodnictwem kol. Anny Golińskiej z Wągrowca i kol. Jerzego Szocińskiego z Włoszanowa, było zwiedzenie najciekawszych miejsc naszego miasteczka oraz odbycie trasy pieszej z Kcyni do Dębogóry i zdobycie Korfantówki (161,9 m n.p.m.) – najwyższego wzniesienia na Pałukach.

       W czasie 2-godzinnego spaceru turyści zwiedzili miasto trasą: Sala Pamięci prof. Jana Czochralskiego – domy Jana Czochralskiego – Rynek z kościołem poklasztornym – Zakład Poprawczy – kościół farny – dom Stanisława Klawittera – poczta – rondo Tadeusza Pietrykowskiego – d. magistrat – stary cmentarz katolicki – gazownia miejska – d. mleczarnia – dworzec kolejowy, zapoznając się po drodze z historią mijanych obiektów na tle panoramy dziejów miasta.

      Bardzo dużą i miłą niespodziankę sprawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni z panem Piotrem Dąbrowskim na czele przyjmując i oprowadzając turystów po nowopowstałej
Izbie Tradycji Powstania Wlkp. i Batalionu Obrony Narodowej w historycznych mundurach kcyńskiej grupy rekonstrukcyjnej. Przybysze z Wągrowca, którzy niejedno muzeum w życiu zwiedzili, zachwyceni byli historią powstania Izby – pasją i zaangażowaniem członków Towarzystwa Historycznego, których końcowym efektem  jest renowacja wnętrz dworca          
i pełna ciekawych eksponatów Izba Tradycji.

       Z dworca kolejowego piechurzy udali się szlakiem zielonym na ponad 6 km trasę na północ, do Dębogóry. Trasa wiodła przez Tupadły (dwór z XIX w.  i park podworski) i Mechnacz ( dwa prastare dęby, Adam i Ewa – pomniki przyrody). Końcowym akordem było wejście na Korfantówkę (Górę Korfantago), najwyższe wzniesienie grupy wzgórz morenowych o nazwie Góry Chełmianki w dębogórskim lesie.

       Turyści z Wągrowca pragną podziękować za życzliwe przyjęcie w Kcyni i udostępnienie izb muzealnych dyrekcji szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego oraz p. Piotrowi Dąbrowskiemu i członkom Towarzystwa Historycznego, a także paniom  Annie Dudzie-Nowickiej i Justynie Makarewicz z wydziału promocji Urzędu Miejskiego za ciekawe materiały promujące Kcynię.

Materiał powierzony 

 

 

 

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności