Gmina Kcynia

Dożynki gminne tym razem odbyły się w Kcyni

Ocena 0/5

29 sierpnia w Kcyni odbyły się dożynki gminno-parafialne. W kościele pw. WNMP odbyła się Msza św. dziękczynna, którą sprawował ks. kan. Michał Kostecki. Podczas mszy pobłogosławiono wieńce dożynkowe przygotowane i przyniesiona przez sołectwa Gminy Kcynia. Następnie barwny korowód, na czele którego szedł Zespół Regionalny Pałuki oraz Orkiestra Dęta OSP Kcynia, przemaszerował z kościoła na płytę rynku, gdzie odbyła się dalsza uroczystość. Dożynki poprowadziła Renata Gaj-Kowalska. Chleb dożynkowy na ręce Burmistrza przekazała para pałucka z Zespołu Pałuki. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Burmistrz Kcyni Marek Szaruga oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant

Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie zmieni. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem,  z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać, podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon, nie zważając na warunki atmosferyczne –  zawsze wasze działania skierowane są na to – co zasiałem muszę zebrać - dziękuję  za bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Dziękuję za Wasz trud i pracę , życzę aby ten dożynkowy bochen chleba stał się symbolem pomyślności - wszystkich mieszkańców naszej gminy. My mamy to szczęście, że chleba nam nie brakuje – więc szanujmy go i troszczmy się o niego jak o największy skarb. Są przecież miejsca na świecie, gdzie  go brakuje. Szanowni Rolnicy - życzę Wam, aby były zawsze dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym - mówił BurmistrzKcyni Marek Szaruga. 

W dalszej części można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP Kcynia pod batutą Mariusza Skotnickiego oraz Zespołu regionalnego Pałuki. Na dzieci czekały darmowe dmuchańce. Kluchy z kapusta oraz pierogi serwowała też restauracja Kasztelanka. Była też wata cukrowa i popcorn oraz lokalne wyroby Kół Gospodyń Wiejskich z: Turzyna, Górek Zagajnych i Żurawi/Włodzimierzewa. Podczas dożynek czynny był Mobilny Punkt Spisowy, gdzie można było dokonać spisu u rachmistrza, a także mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19. Panie z ZUS świadczyły też pomoc m.in. w zakładaniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Organizatorem głównym było Gminne Centrum Kultury i Biblioteki przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Kcyni. 

Materiał Anna Duda-Nowicka 

Galeria zdjęć

dozynki1 dozynki3 dozynki4 dozynki5 dozynki6 dozynki7 dozynki8 dozynki9 dozynki10 dozynki11 dozynki12 dozynki13 dozynki14 dozynki15 dozynki16 dozynki17 dozynki18 dozynki19 dozynki20 dozynki21 dozynki22 dozynki23 dozynki24 dozynki25 dozynki26 dozynki27 dozynki28 dozynki30 dozynki32 dozynki33 dozynki34 dozynki35 dozynki36 dozynki37 dozynki38 dozynki39 dozynki40 dożynki2
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności