Gmina Kcynia

MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO

03.10.2023 r.

Rozpoczęły się już prace związane z malowaniem muralu na budynku Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka. Autorem muralu jest plastyk Jacek Gacki. Piękna pogoda sprzyja. Czekamy z niecierpliwością na efekty końcowe. Projekt realizowany ze środków MON we współpracy z Gminą Kcynia oraz szkołą podstawową w Dziewierzewie. 

malowanie

malowaie muralu

**************************

4 września 2023 r. 

Trwają prace przygotowawcze muru budynku szkoły pod mural! Piękna pogoda sprzyja. Czekamy z niecierpliwością na efekty końcowe. Projekt realizowany ze środków MON we współpracy z Gminą Kcynia oraz szkołą podstawową w Dziewierzewie. 

Przygotowania muru szkoły pod mural

Przygotowania muru

***********************************

Projekt pn. „Wykonanie muralu na budynku Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie”

Oferta składana przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Dziewierzewie

W ramach konkursu: MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO ogłoszonym przez: Minister Obrony Narodowej - Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON

Kwota dotacji: 20.000,00 zł

Całkowita wartość zadania: 26.300,00 zł

Udział środków finansowych pozyskanych z innych źródeł publicznych – Gmina Kcynia – 3.000,00 zł projekt pn. „Wszystko dla Ciebie niepodległa Polsko” otwarty konkurs ofert nr 3/2023 Edukacja.  

Miło nam poinformować, iż projekt złożony przez KGW w Dziewierzewie w konkursie ofert MON uzyskał dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł.

Projekt zakłada wykonanie muralu na budynku SP w Dziewierzewie nawiązującego do Powstania Wlkp. poprzez prezentację flagi powstańczej i wojska powstańczego oraz do Patrona Szkoły śp. Marka Uleryka, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Pomysłodawcy muralu pragną tym samym uhonorować bohaterów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Chcą również pokazać, że z małych miejscowości wywodzą się wielcy bohaterowie, ludzie oddani pasji, którzy swoją pracą dochodzą bardzo wysoko, a swoją służbą przynoszą chlubę lokalnej społeczności i całemu państwu. Śp. Marek Uleryk zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Był uczniem szkoły na której powstanie mural od 1985 do 1990 r. Przyszedł jako piątoklasista z innej szkoły. Potem, już jako absolwent, długo szukał miejsca w życiu. Krótko zabawił w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle, potem uczył się w Bydgoszczy. Rozwijał swoje sportowe umiejętności.

W ramach projektu przewidziano przeprowadzenie żywej lekcji historii z THK w Kcyni, przygotowanie okolicznościowej wystawy poświęconej powstańcom wlkp. oraz patronowi szkoły, jak również spotkanie z członkami Rodziny śp. ppor. Marka Uleryka.

Mural zostanie wykonany techniką malarską bezpośrednio na ścianie budynku farbami elewacyjnymi. Wymiar muralu 11,0 m na 5,0 m.

Planowane odsłonięcie muralu i uroczystości z tym związane październik 2023 r.

Partnerami realizowanego projektu będą: Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie, Towarzystwo Historyczne w Kcyni, Gmina Kcynia.

 LOGO_(2) Orzeł_MON_logo