7 kwietnia odbędzie się I tura wyborów samorządowych
7 kwietnia br. wszyscy uprawnieni będą głosować w pierwszej turze wyborów samorządowych. Do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., między godziną 7:00 a 21:00. Druga tura, zaplanowana na 21 kwietnia, będzie dotyczyła tylko „dogrywki” wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - gdy żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów poparcia.
Cisza wyborcza rozpoczyna się 5 kwietnia o godzinie 24:00. Wybory samorządowe są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Uczestniczyć w nich mogą tylko osoby pełnoletnie, posiadające aktywne prawo wyborcze oraz ujęte w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego.
W wyborach samorządowych wybieramy przedstawicieli do pięciu różnych organów jednostek samorządu terytorialnego:
- gminy:
- rady gminy
- organu wykonawczego tj. wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
- powiatu – rady powiatu
- województwa – sejmiku województwa.
Wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywają się w trybie wyborów większościowych z dogrywką (II tura). Wybory rad gmin liczących mniej niż 20 tys. mieszkańców, prowadzone są jako wybory większościowe w jednomandatowych okręgach wyborczych. Wybory do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, do rad powiatów oraz do sejmików, a także wybory do dzielnic m.st. Warszawy są wyborami proporcjonalnymi w wielomandatowych okręgach wyborczych. Mandaty w okręgu rozdziela się między komitety wyborcze (które na terenie danej gminy/powiatu/województwa uzyskały co najmniej 5 proc. ważnych głosów) za pomocą metody d’Hondta; a następnie są one obsadzane przez kandydatów z poszczególnych list w kolejności wynikającej z liczby uzyskanych przez nich głosów.
W I turze wyborów samorządowych większość mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma cztery karty do głosowania, zawierające listę:
- kandydatów do rady gminy;
- rady powiatu;
- sejmiku województwa
- kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
W gminach do 20 tys. i powyżej 20 tys. mieszkańców oraz wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, będzie można głosować tylko na jednego kandydata.
W wyborach do rad powiatów oraz sejmików województw głosować można tylko na jedną listę kandydatów, na jednego kandydata, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
W gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta/burmistrza/prezydenta nie uzyskał ponad 50 proc. głosów poparcia, odbędzie się II tura wyborów. Wyborcy przekazana zostanie jedna karta, na której znajdą się nazwiska dwóch kandydatów, którzy w pierwszej uzyskali największą liczbę głosów poparcia.
W dniu wyborów lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00-21.00. Aby uzyskać karty do głosowania, trzeba potwierdzić członkom komisji wyborczej swoją tożsamość przez okazanie dowodu osobistego lub paszportu, albo dowodu osobistego w aplikacji mObywatel (trzeba uwzględnić możliwe problemy techniczne, które stwarza korzystanie z niej w jednym czasie przez wielu użytkowników).
Kto może głosować w wyborach samorządowych? https://www.youtube.com/watch?v=yQk5LEu-eRY
źródło: www.prawo.pl
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!